100 głosów jednym głosem dla Niepodległej

W tym roku świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Dlatego nasza szkoła aktywnie zaangażowała się w jej obchody. 9 listopada zaprosiła lokalne władze,  wszystkie   bocheńskie przedszkola,  szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne  oraz mieszkańców naszego miasta   do wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11.11.  Miejscem akcji był Stadion Miejski w Bochni.

To przedsięwzięcie  było  jednym z działań z cyklu  Dzień dla Niepodległej zaproponowanych przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej działającej przy Ministerstwie  Edukacji Narodowej. To wspaniałe działanie  objęła też   patronatem pani Minister Anna Zalewska. Naszym udziałem czynnie przyczyniliśmy  się do bicia Rekordu dla Niepodległej. Akcja cieszyła się ogromną popularnością, media podały , że w niej wzięło kilkaset osób. W promieniach słońca na zielonej murawie,  wszyscy z całych sił odśpiewali Hymn Narodowy Polski.

Dla przypomnienia nasz hymn państwowy  najpierw był żołnierską pieśnią patriotyczną, potem w okresie niewoli wysunął się na czoło polskich pieśni narodowych, bo chociaż
z mapy Europy zniknęło polskie państwo – istniał przecież naród. Autorem słów tej pieśni jest Józef Wybicki. W 1797 roku w małym włoskim miasteczku Reggio napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, zwaną też Mazurkiem Dąbrowskiego. Autor melodii pozostał nieznany. Pieśń Legionów Polskich zagrzewała Polaków do walki o wyzwolenie, a śpiewana przez formacje polskie, powstające zarówno w kraju, jak i za granicą, doczekała się licznych trawestacji.
Po długich latach niewoli i walk wyzwoleńczych Polska odzyskała niepodległość w roku 1918. Wróciła na mapę Europy jako niezależne, suwerenne państwo. Polacy znaleźli się we własnym domu, polskim domu! Józef Piłsudski podjął  trudne dzieło odbudowy naszej ojczyzny. A Ojczyzna to także nasz hymn narodowy i pamięć o bohaterach .Dlatego w roku 1927 ogłoszono „Pieśń Legionów Polskich” oficjalnym Hymnem Państwowym Rzeczypospolitej Polskiej”. W latach II wojny światowej, kiedy narodowi polskiemu groziła zagłada „Mazurek Dąbrowskiego” przypominał Polakom walczącym na wszystkich frontach, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”.
Uczcijmy więc tę wyjątkową w historii naszego kraju pieśń- najwierniejszą towarzyszkę niedoli i świadka wszystkich radosnych chwil.
Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego uczniowie naszego liceum stworzyli z biało-czerwonych kartek flagę Polski. Ostatnim akcentem tej akcji było 100  balonów szybujących po niebie. Nasze przedsięwzięcie zakończyła  piosenka „Przybyli ułani pod okienko” wykonana przez  nasz zespół muzyczny.

 Beata Kołodziej

Link do zdjęć

Link do filmu

Administrator